jesień,  szydełko

Wiosenny kardigan

Mam nadzieję, że wiosna jest już za progiem. Wpadające przez okno promienie słońca mnie w tym utwierdzją. Ale nie oszukujmy się do prawdziwego ciepła jeszcze daleko. Dlatego mam dla Was coś co pomoże przetwać marcową zmienną pogodę.

Przedstawiam Wam dzisiaj wzór na lekki wiosenny kardigan na szydełku. Ja noszę rozmiar 38 i ten wykonując wszystko według wzoru otrzymacie właśnie taki rozmiar. Połączenie jedwabiu i alpaki da jednocześnie trochę ciepła, ale jednocześnie bedzie lekki i dość przewiewny.

Potrzebne materiały

  • Włóczka Drops Brushed Alpaka Silk – 6 motków
  • Szydełko 5mm
  • nożyczki
  • igła dziewiarska
  • znacznik oczek

Musisz umieć

By wykonać taki sweterek musić znać tylko oczka łańcuszka, półsłupki, słupki i słupki z narzutem. Te ostatnie wykonasz tak samo jak słupki, ale pamiętaj, by włóczkę narzucić na szydełko dwa razy.

Wzrór na wiosenny kardigan na szydełku

Cały wzór podzieliłam na 3 cześci. Pierwsza to raglanowa góra, druga to dół, a w zasadzie proste rzędy słupków, a ostatnia, moja ulubiona, to bufiaste rękawy.

Góra

rz. 1. 60 oczek łańcuszka
rz. 2. 2 oczka łańcuszka, 60 słupków (po jednym w każdym oczku łańcuszka)
rz. 3. 2 oczka łańcuszka, 7 słupków (po jednym w każdym słupku poprzedniego rzędu, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 13 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 6 słupków.
rz. 4. 2 oczka łańcuszka, 8 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 17 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 9 słupków.
rz. 5. 2 oczka łańcuszka, 11 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 21 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 10 słupków.
rz. 6. 2 oczka łańcuszka, 12 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 25 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 13 słupków.
rz. 7. 2 oczka łańcuszka, 15 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 29 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 14 słupków.
rz. 8. 2 oczka łańcuszka, 16 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 33 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 17 słupków.
rz. 9. 2 oczka łańcuszka, 19 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 37 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 18 słupków.
rz. 10. 2 oczka łańcuszka, 20 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 41 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 21 słupków.
rz. 11. 2 oczka łańcuszka, 23 słupki, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 45 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 22 słupki.
rz. 12. 2 oczka łańcuszka, 24 słupki, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 49 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 25 słupków.
rz. 13. 2 oczka łańcuszka, 27 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 53 słupki] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 26 słupków.
rz. 14. 2 oczka łańcuszka, 28 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 57 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 29 słupków.
rz. 15. 2 oczka łańcuszka, 31 słupków, [2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 61 słupków] – powtarzamy 3 razy, 2 słupki i słupek z narzutem w następne oczko, słupek z narzutem i 2 słupki w kolejne oczko, 30 słupków.
rz. 16. 2 oczka łańcuszka, 33 słupki, 2 oczka łańcuszka, omijamy 67 słupków, kolejne słupki zaczynamy robić w drugi słupek z narzutem, robimy 67 słupków, dwa oczka łańcuszka, omijamy 67 oczek, i znowu robimy słupki od drugiego słupka z narzutem, 34 słupki.

Zakończyliśmy pierwszą cześć naszego kardiganu. Teraz powstały nam dziury na rękawy. Teraz od Ciebie zależy czy dalej będziesz robić dół, czy zrobisz sobie przewę na rękawy.

Dół

rz. 17. 2 oczka łańcuszka, 33 słupki, po dwa słupki w każdym oczku łańcuszka, 67 słupków, po dwa słupki w każdym oczku łańcuszka, 34 słupki.
rz. 18-34. 2 oczka łańcuszka, 142 słupki.
rz. 35-39. oczko łańcuszka, 142 półsłupki.

Rękawy

Rękawy zaczynamy robić pod pachą. Będziemy je wykonywać na okrągło, ale nie bedziemy łączyć rzędów, dlatego potrzebny jest nam znacznik, który będziemy umieszczać zawsze w piewszym słupku.

rz. 1. 2 oczka łańcuszka, po dwa słupki w oczka łańcuszka, 2 słupki na boku słupka z narzutem, 65 słupków, 2 słupki na boku słupka z narzutem.
rz. 2. 73 słupki.
rz. 3. [2 słupki razem, 1 słupek] – powtarzamy do końca, 1 słupek.
rz. 4-49. 49 słupków.
rz. 50. Każde dwa słupki przerabiamy razem i jeden samotny słupek na końcu.
rz. 51-55. 25 półsłupków.

Zakańczamy robótkę i chowamy wystające nitki. I gotowe. Mamy piękny i miły kardigan na zmienną marcową pogodę.

Mam nadzieję, że ten wzór przypadł Wam do gustu. Obawiam się, że mogłam pomylić się gdzieś w liczeniu słupków. Jeśli znajdziecie błąd wybaczcie i dajcie znać, abym mogła go poprawić.