Bez kategorii

Szydełkowa matematyka

Słupki, półsłupki, a może jeszcze ćwierćsłupki i ósemkosłupki? Czy szydełkowanie jest jak matematyka, a może jak muzyka?

Spokojnie. Nie jest aż tak źle. Nie musisz być mistrzem ułamków, by nauczyć się szydełować, ale pokażę Ci dzisiaj zależności pomiędzy różnymi słupkami. Czy słupek to dwa półsłupki? Czytaj dalej, aby się przekonać.

Kilka słów wyjaśnienia

Wszystkie słupki, które widzisz na zdjęciach zostały wykonane tą samą włóczką (Jeans YarnArt) i szydełkiem 3,5mm. Pozwoli nam to dobrze porównać ze sobą wielkości słupków.

Uczymy się ułamków

Na zdjęciu możesz zobaczyć porównanie wielkości oczek ścisłych, półsłupków, półsłupków na narzutem, słupków i słupków z narzutem. Jak widzisz oczka ścisłe są prawie niewidoczne, dlatego używamy ich do zamykania okrążeń w okrągłych robótkach oraz do przeskakiwania przez oczka, by przenieść się w inną cześć robótki.

Półsłupki, czyli po angielsku single crochet, to bardzo ciasne, malutkie oczka. Osobiście nie jestem ich fanką. Ponieważ badzo napinam włóczkę szydełkując, to oczka są dla mnie po prostu za ciasne.

Tutaj widzimy żółte półsłupki i możemy porównać ich wielkość z innymi słupkami.

Półsłupki z narzutem, czyli half double crochet, to tak ok. 1,5 półsłupka. Angielska znawa trochę kłamie i mówi, że to pół-słupka, ale to nieprawda. Mam tutaj kolejne wyznanie: uwielbiam półsłupki z narzutem za wygląd, ale nie za łatwość wykonania. Ale chyba zgodzicie się ze mną, że jest to ścieg, dla którego warto się poświęcić.

A tak półsłupki z narzutem prezentują się na tle słupków.

No i dotarliśmy do moich ulubieńców. Słupki, czyli double crochet, są dla mnie idelne. Szybko się je przerabia i wyglądają ładnie, ale zwróć uwagę na ich jedną wadę. Wraz ze zwiększaniem wysokości słupka większa się też otwór pomiędzy słupkami, a więc także zwartość Twojej robótki.

Słupki na tle słupków na narzutem

To już prawie koniec. Obiecuję. Zostały nam słupki z narzutem. Są to mega wielkie słupki, które przydadzą się do ażurowych robótek. Nie trzeba się ich bać, ponieważ nadają naszym pracom fajnej lekkości.

A tak słupki wszystkie wymienione słupki prezentują sie obok siebie.

A może jak muzyka?

Kiedy mój mąż patrzy na mnie czytającą szydełkowe wzory lub schematy zawsze otwiera szeroko oczy ze zdziwnia. Jeśli masz podobnie i od zrozumienia szydełkowych schematów łatwiejsze wydaje Ci się czytanie nut polecam Ci zapisanie się do mojego newslettera. Po zapisie otrzymasz hasło do zakładki z gratisami. Znajdziesz tam angielsko-polski słowniczek szydełkowy, wraz z objaśnieniem szydełkowych schematów. Myślę, że to świetna ściąga dla każdej dziewiarki.

Mam nadzieję, że takie słupkowe podsumowanie było dla Ciebie przydatne. Daj znać co o tym myślisz w komentarzu.