szydełko

Ścieg miesiąca – ścieg gofrowy

Tak jak obiecałam, w nowym roku dalej będę Wam pokazywać moje ulubione ściegi. Tym razem chcę Wam pokazać niezwykle łatwą do wykonania cudowność. Oto waffle stitch, czyli ścieg gofrowy. Można go wykonywać na dwa sposoby: jako kwadrat lub jako ciągłą robótkę.
Dzisiaj zaprezentuję Wam pierwszy z tych sposobów.

Ten ścieg wyśmienicie nada się na kocyki, ale ostrzegam, że jest mega włóczkożerny. Wydaje mi się jednak, że ta piękna, mięsista struktura jest warta takiego poświęcenia.

Musisz umieć…

Aby wykonać ten ścieg musisz umieć robić magiczne koło, oczka łańcuszka, słupki oraz słupki reliefowe przerabiane od przodu. Tych ostatnich jeszcze Wam nie pokazywałam, ale w wideo na dole możecie zobaczyć jak je wykonać.

ścieg waflowy, czyli waffle stitch

Robótkę wykonujemy w okręgach.

Okr. 1. Magiczne koło, 4 oczka łańcuszka (zastępują słupek i oczko łańcuszka), następnie wykonujemy *3 słupki, oczko łańcuszka* 3 razy, kończymy dwoma słupkami i łączymy oczkiem ścisłym z 3 oczkiem początkowego łańcuszka. Przeskakujemy oczkiem ścisłym do pierwszego rogu, czyli 1, pozostałego oczka łańcuszka.

Okr. 2. 4 oczka łańcuszka i dwa słupki wykonujemy w tym samym rogu. Następnie w 3 kolejnych słupkach robimy po jednym słupku. *2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki w rogu, i znowu po słupku w każdym następnym słupku* powtarzamy 3 razy. Kończymy robiąc oczko słupek w rogu i łączymy oczkiem ścisłym z 3 oczkiem początkowego łańcuszka. Znowu przeskakujemy do rogu.

Okr. 3. 4 oczka łańcuszka i dwa słupki w rogu, a następnie *słupek reliefowy wbijany od przodu, po jednym słupku w dwa kolejne słupki, słupek reliefowy, dwa słupki, słupek reliefowy. W rogu: 2 słupki, oczko, 2 słupki.* całość powtórzyć 3 razy. Kończymy słupkiem w rogu. Łączymy tak jak poprzednio i przeskakujemy do rogu. Odwracamy robótkę.

Okr. 4. 3 oczka łańcuszka, *słupek reliefowy wbijany od przodu w dwóch następnych słupkach, słupek w kolejnym słupku* powtarzamy, aż dojdziemy do rogu. Przerabiamy go wykonując słupek, 2 oczka łańcuszka, słupek. Kończymy okrążenie robiąc słupek i oczko. Łączymy oczkiem ścisłym z 3 oczkiem z początku okrążenia. Odwracamy robótkę i przeskakujemy do rogu.

Powtarzamy okrążenia 3 –  4 do otrzymania pożądanej wielkości. Kończymy przerabiając słupek w każdym słupku oraz (2 słupki, oczko, 2 słupki) w każdym rogu.

W wykonaniu tego ściegu może Ci pomóc również poniższe wideo.

Koniecznie daj znać w komentarzu, co myślisz o tym wzorze.