Boże Narodzenie,  DIY

Zrób sobie święta – papierowe jeżyki DIY

Razem z początkiem grudnia zapraszam Cię na dwa tygodnie inspiracji. Od dzisiaj aż do 14 grudnia znajdziesz u mnie codziennie nowe pomysły na świąteczne dekoracje. Nie ograniczam się do szydełka, pokażę również kilka dekoracji z papieru oraz coś z włóczki dla tych, którzy myślą, że nie nadają się do robótek ręcznych.

Dzisiaj zaczynamy z najbardziej pracochłonną pracą. Ale uwierz mi – warto poświęcić trochę czasu, bo efekt Cię zaskoczy.

potrzebne materiały

  • Stare gazety (im bardziej kolorowe tym lepiej)
  • klej lub taśma klejąca
  • nożyczki
  • wzór koła lub coś do odrysowania (np. mały talerzyk)
  • zaostrzony ołówek lub kredka
  • igła z nitką

papierowe jeżyki

Zacznij od wycięcia 10 kół z papieru. Potrzebna średnica to ok. 10 cm. Ja użyłam do odrysowania małego talerzyka. Wykorzystałam katalog IKEA (cięłam go z ciężkim sercem, bo uwielbiam go przeglądać).

Jeno z wyciętych kół składaj na pół, aż utworzysz 8 zagięć. Następnie rozłóż je i połóż na innych kołach jako wzór.

Teraz w miejscu każdego zagięcia musimy wykonać nacięcie. Nacinamy do ok. połowy odległości do środka koła. (Może być nawet troszkę więcej, ja zawsze robię to na oko)

Dochodzimy do mojej ulubionej części. Bierzemy jedno koło i na “płatku” kładziemy ołówek. Zginamy płatek z obu stron by uformować szpic i zaklejamy go klejem lub taśmą. (Polecam taśmę, bo mamy pewność, że kształt będzie nam się trzymał. Tak samo postępujemy z kolejnymi płatkami i kołami.

Kiedy wszystkie nasze koła są skończone układamy je na sobie 5 w jedną i 5 w drugą stronę (miejsce z “dziurką” jest naszą lewą stroną) Koła składamy lewymi stronami do siebie.

Nawlekamy podójnie nikę w igłę i zawiązujemy na spory supełek. (Będzie spodem naszego jeżyka). Przeciagamy igłę z nitką przez środek wszystkich kół i delikatnie ściskając zawiązujemy drugi supełek na wierzchu. Odcinamy igłę i zawiązujemy nitkę, by utworzyć zawieszkę.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten pomysł. A to dopiero rozgrzewka…
Daj znać co myślisz o takich ozdobach w komentarzu, a jeśli zdecydujesz się wykonać jeżyki samodzielnie pochwali się w mediach społecznościownycn z hasztagiem #swietaomc.