szydełko

Ścieg miesiąca – ścieg klastrowy

Ruszam dzisiaj na blogu z nową serią pod tytułem ścieg miesiąca. We wpisie znajdziesz dokładną instrukcję wykonania danego ściegu oraz krótkie wideo, które pozwoli Ci zrozumieć o co dokładnie chodzi 😉

Dzisiaj poznamy ścieg klastrowy, czyli po angielsku cluster stitch. Cechuje go wykonywanie obok siebie grup słupków, tzw klastrów. (Wikipedia mówi, że cluster może być też tłumaczony jako zagęstek – ale super słowo!)

Istnieje wiele wariacji tego ściegu. Ja nauczę Cię wykonywać go tylko z prawej strony robótki, tzn. rzędy klastrów będą przedzielone rzędami półsłupków, ale może też wykonywać w każdym rzędzie.

A na co to komu?

Klastry świetnie sprawdzą nam się jako wzór kocyka lub jako małe elementy. Ja jestem w trakcie robienia malutkiej kosmetyczki/saszetki na drobiazgi.

Na wykresach klastry zaznaczone są tak jak na rysunku obok, kilka wykonywanych razem słupków.

Aby wykonać ten ścieg musisz już umieć: łańcuszek, półsłupki i słupki. Wszystkie te oczka poznasz tutaj.

Instrukcja

Zacznij od wykonania parzystej liczby oczek łańcuszka. (Na moim wideo to 10).

Począwszy od drugiego oczka od szydełka, w każdym oczku robimy półsłupek (u mnie 9 półsłupków).

Robimy 3 oczka łańcuszka i obracamy robótkę.

W kolejne oczko (po tym, z którego wychodził łańcuszek) zaczynamy robić słupek, ale wykonujemy, go tylko do połowy, czyli przeciągamy włóczkę przez dwa oczka (dwa oczka zostają na szydełku)

W to samo oczko znowu zaczynamy słupek i robimy go do połowy (zostają 3 oczka na szydełku)

Powtarzamy to jeszcze dwa razy (na koniec na szydełku zostaje 5 oczek)

Przeciągamy włóczkę przez wszystkie oczka. Właśnie skończyliśmy pierwszy klaster. Następnie wykonujemy oczko. Omijamy jedno oczko w dolnym rzędzie i w następnym oczku robimy kolejny klaster. Powtarzamy to aż do przedostatniego oczka. W ostatnim oczku robimy słupek.

Wykonujemy jedno oczko łańcuszka, obracamy robótkę i dziergamy rząd półsłupków.

Przeplatamy ze sobą na zmianę rzędy klastrów i półsłupków.

Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny – daj mi znać w komentarzu. Będzie mi również bardzo miło jeśli podzielisz się nim w mediach społecznościowych.