szydełko

Wielkanocne i wiosenne szydełkowe ozdoby

Mamy dzisiaj piękny dzień, zaczęło robić się cieplej i wiosna nieśmiało zaczęła pukać do naszych drzwi. A już za trzy tygodnie Wielkanoc. Czas pędzi jak szalony. Proponuję Ci dzisiaj zwolnić na chwilę i wykonać na szydełku kilka ozdób, by przygotować swoje mieszkanie na wiosnę i Wielkanoc. A może posłużą Ci one nawet do dekoracji świątecznego stołu.

Do wykonania wszystkich ozdób wykorzystałam włóczkę bawełnianą Drops Love you 9. Zalecane jest do niej  szydełko 3mm, ale ponieważ szydełkuję dosyć ściśle i nie chciałam żeby moje robótki były zbyt sztywne, użyłam szydełka 4mm. Przyda Ci się też igła, wypełnienie do zabawek oraz… słomki do napojów.

W każdej robótce pracujemy po okręgu. Zaczynamy okrążenie od oczka łańcuszka, a kończymy robiąc oczko ścisłe w pierwszy wykonany słupek (omijając oczko łańcuszka). W każdym okrążeniu pierwszy słupek/słupki wykonujemy w to samo oczko co oczko ścisłe z poprzedniego okrążenia. Dla ułatwienia podaję numer okrążenia w nawiasie okrągłym i liczbę oczek po każdym okrążeniu w nawiasie kwadratowym.

Niewiędnące tulipany

To jedyne kwiaty, które mają szansę przetrwać w moim mieszkaniu. Mając w domu Małego  Niszczyciela muszę stawiać na niezniszczalne dekoracje.

Tulipana zaczynamy od góry, tzn. od kwiatu.

[1okrążenie] W wybranym kolorze wykonujemy magic ring, a w nim oczko łańcuszka i 8 półsłupków. Oczko ścisłe. (8 półsłupków)

[2o] Oczko łańcuszka, a następnie, zaczynając od oczka, w które robiliśmy oczko ścisłe, po dwa półsłupki w każdym dolnym oczku. Oczko ścisłe. (16 półsłupków)

[3o] Oczko łańcuszka, a następnie na zmianę dwa półsłupki i półsłupek. Kończymy oczkiem ścisłym. (24 półsłupki)

[4o-14o] Oczko łańcuszka i półsłupki dookoła (24 półsłupki)

Kończymy robótkę zostawiając dosyć długi ogon do wykończenia kwiatu.

Przechodzimy do wykonania łodygi. Będzie ona usztywniona słomką do napojów. Moja słomka miała zginaną górę, więc ją odcięłam, uzyskałam w ten sposób również odpowiednią długość.

[1o] Zaczynamy od magic ring, robimy oczko łańcuszka i 5 półsłupków. Kończymy oczkiem ścisłym.

[2o] Oczko łańcuszka, 5 półsłupków, oczko ścisłe.

Kontynuujemy tak, by po włożeniu rurki w naszą łodygę wystawało jeszcze ok. 2cm rurki.

[ostatnie okrążenie] Oczko łańcuszka, po dwa półsłupki w każde oczko, oczko ścisłe.

Zostawiamy ogon do połączenia łodygi z kwiatem.

Łodygę razem z rurką przyszywamy do kwiatu. (Część rurki powinna wejść przez magic ring w kwiatku do środka kielicha. Następnie wkładamy niezbyt dużo wypełnienia do kwiatka i zaszywamy tworząc 4 “płatki”.

Koszyczek na jajko

Myślę, że to fajna dekoracja świątecznego stołu. Można też wypełnić go małymi czekoladowymi jajeczkami i podarować w prezencie. Wykonanie go zajmuje tylko kilka minut, a z pewnością będzie cieszyć oko.

[1o] Zaczynamy od magic ring, robimy oczko łańcuszka i 6 półsłupków. Kończymy oczkiem ścisłym. (6 półsłupków)

[2o] Oczko łańcuszka, a następnie, zaczynając od oczka, w które robiliśmy oczko ścisłe, po dwa półsłupki w każdym dolnym oczku. Oczko ścisłe. (12 półsłupków)

[3o] Oczko łańcuszka, a następnie na zmianę dwa półsłupki i półsłupek. Kończymy oczkiem ścisłym. (18 półsłupków)

[4o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w dwa kolejne oczka. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (24 półsłupki)

[5o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w trzy kolejne oczka. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (30 półsłupków)

[6o-11o] Oczko łańcuszka i półsłupki dookoła. (30 półsłupków)

[uchwyt] Zaczynając w miejscu, gdzie zrobiliśmy ostatnie oczko ścisłe robimy 25 oczek łańcuszka. Przyczepiamy je oczkiem ścisłym po przeciwnej stronie naszego koszyczka. Robimy oczko łańcuszka, a następnie półsłupek w każdym oczku. Kończymy uchwyt w tym samym miejscu, w którym go zaczęliśmy, wykonując oczko ścisłe.

Miękkie pisanki

Czy wspominałam już, że w naszym mieszkaniu nie może być nic łatwo tłukącego? Zaliczają się też do tego pisanki. Dlatego w tym roku postawiłam na ich miękką wersję.

Poniżej znajdziecie podstawowy wzór na jajko, ale możecie go modyfikować dodając różne kolory lub haftując na nim wzory.

[1o] Zaczynamy od magic ring, robimy oczko łańcuszka i 6 półsłupków. Kończymy oczkiem ścisłym. (6 półsłupków)

[2o] Oczko łańcuszka, a następnie, zaczynając od oczka, w które robiliśmy oczko ścisłe, po dwa półsłupki w każdym dolnym oczku. Oczko ścisłe. (12 półsłupków)

[3o] Oczko łańcuszka, a następnie na zmianę dwa półsłupki i półsłupek. Kończymy oczkiem ścisłym. (18 półsłupków)

[4o] Oczko łańcuszka, i półsłupki dookoła. (18 półsłupków)

[5o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w dwa kolejne oczka. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (24 półsłupki)

[6o-7o] Oczko łańcuszka, i półsłupki dookoła. (24 półsłupki)

[8o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki w jedno oczko, po jednym półsłupku w trzy kolejne oczka. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (30 półsłupków)

[9o-15o] Oczko łańcuszka, i półsłupki dookoła. (30 słupków)

[16o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki razem, po jednym półsłupku w 3 kolejne oczka. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (24 półsłupki)

[17o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki razem, po jednym półsłupku w 2 kolejne słupki. Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym.  (18 półsłupki)

[18o] Oczko łańcuszka, dwa półsłupki razem, jeden półsłupek.Powtarzamy i kończymy oczkiem ścisłym. (12 słupków)

Zakończ robótkę zostawiając ogon do zamknięcia otworu. Napełnij ściśle wypełnieniem. Pozostały ogon nawlecz w igłę i przeciągnij przez przednie oczka. Zaciągnij mocno i zakończ.

Mam nadzieję, że spodobały Ci się moje propozycje i skorzystasz z nich. A może masz inne ulubione dekoracje? Podziel się w komentarzu.