szydełko

Dywanik ze sznurka bawełnianego

Ten wpis siedział w mojej głowie zdecydowanie zbyt długo. Na szczęście udało mi się w końcu znaleźć trochę więcej wolnego czasu, by przelać moje myśli na papier, a raczej na komputer.

Pokażę Wam dzisiaj jak zrobiłam na szydełku dywanik dla mojego Synka. Od początku chodziło mi o coś w miarę małego, na czym będzie mógł usiąść w trakcie zabawy.

Sznurek bawełniany

Postanowiłam, że chcę użyć sznurka bawełnianego. Nie miałam z nim wcześniej styczności, ale widziałam tyle pięknych zrobionych z niego rzeczy na Instagramie i Pintereście, że musiałam w końcu spróbować. Bałam się, że wszystko wyjdzie mi sztywne, ale okazało się, że niepotrzebnie się martwiłam – dywanik jest cudownie miękki.

https://www.instagram.com/p/BbhM5Yih-M2/?taken-by=ohmycraft.pl

Sznurek kupiłam u Kasi. Razem z nim przybyło do mnie szydełko 9mm. Kupiłam po trzy “motki” szarego i miętowego sznurka. (Na dywanik zużyłam po dwa motki w każdym kolorze). To był strzał w dziesiątkę! Kolory są przepiękne.

Muszę się tutaj przyznać, że nie polubiłam się ze sznurkiem i jednak wolę pozostać przy włóczkach. Zdecydowanie wygodniej mi się nich dzierga. Przy sznurku czasem nawet bolał mnie łokieć, ale może po prostu źle się nim posługiwałam.

Poszukiwanie wzoru idealnego

Gdzieś z tyłu głowy zawsze wiedziałam jak ma wyglądać ten dywanik. Po pierwsze około metr szerokości, a najlepiej kwadrat. Po drugie – paski. Nie wiem dlaczego ale bardzo chciałam  je mieć. Najpierw myślałam o grubych pasach, ale później zrezygnowałam z tego pomysłu. No i najważniejsze – żadnych dziur! Dlatego na początku myślałam, że nie mogę tutaj wykorzystać granny square.

W końcu udało mi się znaleźć idealny wzór. Łączy on w sobie wszystkie cechy, które były mi potrzebne. Film z instrukcją wykonaia dywanika znajdziecie na moim fanpag’u  na Facebooku.

Potrzebne materiały

Tak jak wspomniałam wcześniej używałam szydełka 9mm.
Zużyłam także 4 motki sznurka bawełnianego. 

Uwaga! Używamy wszystkich czterech motków jednocześnie.

Do dzieła

1 OKRĄŻENIE

Zaczynamy z pierwszym kolorem:

4 oczka łańcuszka łańcuszka łączymy oczkiem ścisłym. Następnie w środek wykonanego okręgu robimy półsłupek, półsłupek z narzutem i 2 słupki. Wyciągamy ostatnie oczko tak, by robótka nam się nie spruła.

zmieniamy kolor

nowy kolor dodajemy wykonując coś w stylu oczka ścisłego (zobacz szczegóły na filmie), a później robimy półsłupek, półsłupek z narzutem i 2 słupki. Wyciągamy oczko

Wracamy do pierwszego koloru, ale zaczynamy nowy motek i jeszcze raz robimy półsłupek, półsłupek z narzutem i dwa słupki. To samo robimy z czwartym motkiem.

Poniżej możesz zobaczyć o co chodzi z tymi wyciągniętymi oczkami.

https://www.instagram.com/p/BbmqrzRh3Cx/?taken-by=ohmycraft.pl

2 OKRĄŻENIE

Wracamy do pierwszego koloru i zwężamy oczko, by kontynuować robótkę.

Robimy 2 słupki w dolny półsłupek, słupek w półsłupek z narzutem i dwa słupki w słupek. Wyciągamy oczko i powtarzamy to samo jeszcze trzy razy z kolejnymi motkami.

3 OKRĄŻENIE

W pierwszym kolorze robimy dwa słupki w dolny słupek, trzy pojedyncze słupki i 2 półsłupki w słupek, potarzamy jeszcze trzy razy.

KOLEJNE OKRĄŻENIA

Aby kontynuować zwiększaj o 2 liczbę pojedynczych słupków w każdym okrążeniu. Za każdym razem zaczynam od dwóch słupków w jedno dolne oczko, później pojedyncze słupki i znowu 2 słupki razem. Prawda, że proste?

ZAKOŃCZENIE

Aby zakończyć wykonaj w każdym kolorze: 2 słupki, półsłupek z narzutem, półsłupek i oczko ścisłe.

https://www.instagram.com/p/BbpqZ51hEq9/?taken-by=ohmycraft.pl

Porady

Możemy kontynuować naszą robótkę tak długo jak chcemy. Jak skończyłam kiedy zauważyłam, że motki mi się kończą. Doszłam do wniosku, że wielkość mnie zadowala. Mój dywanik ma wymiary około metr na metr.

Pamiętaj by co jakiś czas, najlepiej zawsze kiedy zmieniasz kolor, trochę rozciągnąć swoją robótkę. Ja zaczęłam to robić za późno i przez to dywanik troszkę się zwija i w niektórych miejscach słupki stoją daleko od siebie.

https://www.instagram.com/p/Bb9iJkQhL-G/?taken-by=ohmycraft.pl

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten tekst i zainspirował Cię do zrobienia czegoś samodzielnie. Może też skusisz się na dywanik? Jeśli masz już pierwsze przygody ze sznurkiem za sobą koniecznie podziel się wrażeniami w komentarzu.