druty,  jesień

Jesienna opaska-warkocz

Jeśli tak jak niezbyt często spotykasz się z drutami to ta opaska będzie dla Ciebie perfekcyjną rozgrzewką. To świetny projekt na długi jesienny wieczór. Sama opaska doskonale chroni zatoki przed przeziębieniem. No dobrze, ale o czy ona w ogóle pisze? Czytaj dalej, a przekonasz się o co chodzi.

TROCHĘ HISTORII

Pierwszą taką opaskę zrobiłam jeszcze w szkole podstawowej, a ostatnio wyświetliła mi się na Pintereście i postanowiłam znowu ją wydziergać. Aż dziwne, że jeszcze pamiętałam wzór. Nosi się ją niesamowicie wygodnie, a moja siostra powiedziała, że wyglądam w niej jakbym miała na głowie małą owieczkę. Mam nadzieję, że to był komplement. Nie martw się jeśli nie umiesz robić warkoczy na drutach – to nic trudnego, a ja przeprowadzę Cię przez ten proces.

warkocze

Do wykonania warkoczy potrzebujesz drutów na żyłce lub specjalnego “pogiętego” drutu. Cała filozofia polega na tym, że zdejmujemy z naszych podstawowych drutów określoną liczbę oczek na ten dodatkowy drut. Następnie zostawiamy te oczka z tyłu lub przodu naszej robótki. Przerabiamy określoną liczbę oczek z podstawowych drutów, a następie wrzucamy nasze zdjęte oczka i przerabiamy je. Bułka z masłem, prawda?

pamiętaj

Jak wykonać opaskę? Już śpieszę z pomocą. Jeszcze tylko dwa słowa wyjaśnienia. Zależnie od tego jak gruby chcemy, by był nasz warkocz możemy zdejmować inną liczbę oczek niż podana poniżej. Mnie zależało na delikatnym warkoczu, dlatego zdejmowałam tylko dwa oczka. Pamiętaj też, by jedno lub dwa brzegowe oczka wykonywać zawsze jako oczka prawe, wtedy Twoja robótka nie będzie się skręcać. Możesz również pominąć rzędy z samymi oczkami prawymi (oprócz pierwszego), by warkocz był bardziej zwarty.

Wzór

Narzuć na druty 10 oczek.

1rząd –  zdejmij pierwsze oczko, 9 oczek prawych
2rz. –  zdejmij pierwsze oczko, 1 oczko prawe, 6 oczek lewych,2 oczka prawe
3rz – zdejmij pierwsze oczko, 1 oczko prawe, 2 oczka przekładamy na dodatkowy drut i zostawiamy z przodu, przerabiamy 2 kolejne oczka prawe, zdjęte oczka przerabiamy jako oczka prawe, resztę oczek przerabiamy również jako oczka prawe
4rz – zdejmij pierwsze oczko, 1 oczka prawe, 6 oczek lewych,2 oczka prawe
5rz -zdejmij pierwsze oczko, 9 oczek prawych
6rz – zdejmij pierwsze oczko, 1 oczko prawe, 6 oczek lewych,2 oczka prawe
7rz – zdejmij pierwsze oczko, 3 oczka prawe, 2 oczka przekładamy na dodatkowy drut i zostawiamy z tyłu, przerabiamy 2 kolejne oczka prawe, zdjęte oczka przerabiamy jako oczka prawe, 2 pozostałe oczka to również oczka prawe.
8rz – zdejmij pierwsze oczko, 1 oczka prawe, 6 oczek lewych,2 oczka prawe
9rz -zdejmij pierwsze oczko, 9 oczek prawych

Powtarzamy rzędy 2-9, aż nasza opaska osiągnie pożądaną długość. A na końcu zszywamy ją i gotowe.

Ja już nie wychodzę na dwór bez mojej opaski. A co Tobie jest niezbędne na jesiennych spacerach?