szydełko

Kurs szydełkowania dla początkujących – lekcja 3.

Mam nadzieję, że dwie pierwsze lekcje z kursu szydełkowania są już za Tobą, bo od dzisiaj będziesz szydełkować na okrągło. Pokażę Ci dzisiaj jak zacząć i kontytuować szydełkowanie koła. Jest ono przydatne przy wykonywaniu koszyczków, podstawek pod kubki, zabawek, a robótek które składają się z wielu modułów.

Magiczne koło – magic ring

Tak jak wspomniałam, magic ring jest bardzo przydatną metodą i warto nauczyć się jej już na początku. Napotkałam już kilkanaście wariantów wykonywania go i zaprezentuję Ci najprostszy. Magiczne koło można zasąpić łańcuszkiem zamkniętym oczkiem ścisłym, ale efekt nigdy nie będzie równie dobry.

jak zacząć magic ring

Aby zacząć zrób pętelkę jak na zdjęciu trzymjąc końcówkę włóczki pod spodem.

Następnie wkładając szydełko od góry łapiemy włóczkę i przeciągamy ją by utworzyć oczko na szydełku. Pamiętaj aby cały czas trzymać mocno pętelkę. Warto od razu zrobić też oczko łańcuszka w utworzonym wcześniej oczku. Teraz znowu wkładamy szydełko od góry i wykonujemy na pętelce 6 półsłupków. Kiedy skończymy, delikatnie, ale stanowczo ciągniemy za koniec włóczki by zamknąć koło, a następnie łączymy ostatni półsłupek z pierwszym oczkiem robiąc oczko ścisłe. Właśnie skończyliśmy robić pierwsze okrążenie! 🙂

instrukcja wykonania magic ring

Na okrągło

Tutaj możesz upewnić się jak powinny wyglądać poszczególne kroki:

 

Teraz pewnie zastanawiasz się jak wykonywać kolejne okrążenia. Śpieszę z pomocą.

 

Każde okrążenie warto zacząć oczkiem łańcuszka, do którego na końcu, oczkiem ścisłym, “przyczepiamy” półsłupek. Cała nasza robótka to półsłupki wykonywane w określonej kolejności.

1 orążenie: 6 półsłupków
2 okr: 12 półsłópków (po dwa półsłupki z w każdy półsłupek z poprzedniego rzędu)
3 okr: 18 półsłupków. (2 półsłupki w pierwszy półsłpek z poprzedniego rzędu, 1 półsłupek w kolejny, 2,1,2,1,2,1,2,1,2,1)
4 okr: 24 półsłupki (2 półsłupki w pierwszy półsłupek w półsłupek z poprzedniego rzędu i po jednym w dwa kolejne półsłupki, 2,1,1,2,1,1,2,1,1,2,1,1,2,1,1,2,1,1)
chyba już widzisz o co mi chodzi 😉

A tak wygląda gotowe koło:

Koniecznie daj znać w komentarzu czy przydał Ci się ten wpis i jeśli uważasz, że był pomocny, podziel się nim w mediach społecznościowych.