tutaj wyśietla się obrazek haftowanych stópek
haft

Metryczka dla dziecka

Potrzebne materiały: kanwa, mulina w wybranych kolorach, igła, ramka, nożyczki

Metryczka to piękny prezent z okazji narodzin dziecka. Można przygotować ją dla własnej pociechy lub podarować bliskiej osobie. Dzisiaj pokażę Ci jak wykonać metryczkę metodą haftu krzyżykowego. Na końcu wpisu znajdziesz także wzory do pobrania.

Zaczynamy od decyzji co znajdzie się na naszej metryczce. W tej, którą przygotowałam dla mojego synka widnieje Jego imię, data urodzenia i mały obrazek. Jeśli zdecydujemy się na większy format możemy umieścić na niej również wymiary dziecka, godzinę porodu i cokolwiek nam się jeszcze zamarzy. Możemy ten pomysł zaadaptować na potrzeby innych wydarzeń i podarować ją z okazji chrztu lub nawet ślubu. Wystarczy poszukać odpowiednich grafik na Pintereście.

Prezent z okazji narodzin dziecka

wYBIERZ FORMAT

Na początku zdecyduj jakiej wielkości będzie Twoja metryczka i sprawdź czy dostaniesz ramkę w potrzebnych wymiarach. Ja na tym etapie popełniłam błąd. Chciałam żeby całość była kwadratem, ale nie udało mi się znaleźć kwadratowej ramki w pasujących wymiarach. Koniec końców moja metryczka jest trochę krzywa.

Zdecydowałam się na ramkę z IKEA FISKBO 13x18cm. Kosztuje 5zł i jest dostępna w różnych kolorach. W naszym mieszkaniu stworzyliśmy cała galerię z różnych wariantów tej ramki. Całość prezentuje się znakomicie.

Kiedy już znasz wymiary swojej ramki możesz dociąć kanwę. Polecam zostawić ok.  1,5cm z każdej strony by łatwiej oprawić końcowy produkt.

Rozplanuj

Wyznacz środek swojej metryczki zarówno w pionie jak i w poziomie tak by łatwiej było Ci zmieścić w niej wszystkie elementy. Sprawdź czy nic nie zostanie zasłonięte przez ramkę, warto też by odległość między napisami a brzegami ramki była taka sama na dole i na górze. Odstępy między literami to w moim przypadku wielkość jednego krzyżyka.

Igła w dłoń

Przytnij niezbyt długi kawałek muliny i rozdziel ją na 3 części. (Tak, do haftowania wystarczą nam dwie nitki). Ja wykonując większość swoich prac oglądam w tle jakiś serial (najczęściej Przyjaciół, bo znam go już na pamięć, więc nie rozpraszam się za bardzo). Wykonanie metryczki w takich wymiarach jak moja powinno zająć Ci maksymalnie 1,5h.

Podaruj prezent

Kiedy skończysz wyszywać opraw kanwę. Ja po prostu ją ułożyłam w ramce w  odpowiednim miejscu i włożyłam plecy ramki. Gotowe. Teraz możesz powiesić swoje dzieło w domowej galerii lub w pokoju maluszka, postawić w salonie lub pięknie zapakowane podarować znajomym.

Daj znać czy podoba Ci się taki toutorial. Pochwal się jeśli wykonasz swoją metryczkę. A może nie umiesz haftować? Nic straconego. Daj znać, a przygotuję szczegółową instrukcję krok po kroku.

Potrzebne wzory znajdziesz tutaj.