szydełko

Kurs szydełkowania dla początkujących – lekcja 1.

potrzebne materiały: szydełko, włóczka

Tak jak obiecałam startuję dzisiaj z kursem szydełkowania. Trwa długi weekend, więc macie dużo czasu na naukę.

Oczywiście najlepiej jest zacząć od początku, więc dzisiaj nauczymy się rozpoczynać naszą robótkę. Na tym etapie nieważne jest jakie masz szydełko i włóczkę. Wystarczy “sprzęt” podebrany mamie albo babci i nawet kawałek sprutego starego swetra. Ważne żeby haczyk na szydełku z łatwością łapał włóczkę. Zaraz zobaczysz o co mi chodzi.

Do dzieła!

Pokażę Ci dwa sposoby. Pierwszy znam od dawna i bardzo go lubię, choć może wydawać się skomplikowany. Drugi poznałam kilka dni temu, wydaje się łatwiejszy, ale ciągle zabiera mi więcej czasu.

SPOSÓB 1.

Złap włóczkę tak jak na zdjęciu. Napręż ją między kciukiem a palcem wskazującym. Środkowym palcem trzymasz napięcie. Na kciuku opiera się końcówka naszej włóczki.

 

 

 

Weź szydełko do prawej ręki i włóż je w trójkąt utworzony z włóczki. Następnie przełóż pod fragmentem znajdującym się między kciukiem i palcem środkowym. Zahacz szydełkiem i przeciągnij aż za fragment znajdujący się między kciukiem a palcem wskazującym.

W kolejnym kroku przełóż szydełko pod tym kawałkiem i zahacz od góry fragment między palcem wskazującym i środkowym. Przeciągnij ten fragment przez wcześniej utworzoną pętelkę. Zaciśnij mocno utworzone oczko na szydełku. Gotowe!

Wiem, że wydaje się to zawiłe, ale obejrzyj poniższy gif, a wszystko stanie się jasne.

GIF

 

Sposób 2.

Jeśli poprzedni sposób wydaje Ci się zbyt trudny to mam dla Ciebie coś łatwiejszego.

Wystarczy, że nawiniesz włóczkę dwa razy na kciuka. Później przekładasz pętelkę z kostki na paznokieć, a późnej tę która była jeszcze nie ruszona zsuwasz z palca. Później wystarczy tylko zaciągnąć pętelkę. Dla pewności obejrzyj jeszcze gif.

GIF

CO DALEJ?

Masz już na szydełku pierwsze oczko. Brawo Ty! Teraz pójdzie już z górki.

Nauczmy robić się jeszcze łańcuszek, czyli podstawę (prawie) wszystkich robótek. Po prostu złap włóczkę tak jak na zdjęciu i przeciągnij włóczkę przez oczko, które masz już na szydełku. Prawda, że łatwe? Teraz poćwicz, żeby kolejne oczka łańcuszka wychodziły mniej więcej równe. Nie bój się, nic tu nie zepsujesz. Po prostu się baw.

Daj znać w komentarzu jak Ci poszło i jeśli uważasz, że ten post był przydatny podziel się nim ze znajomymi. A już niebawem na blogu wyląduje post z kolejnymi szydełkowymi poradami, a także coś dla bardziej zaawansowanych.